تبلیغات
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور - مهندسی فاضلاب یا پزشکی فاضلاب؟
 
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور
کلاس فعال و منسجم

فکر میکردیم فقط مهندسیم نگو پزشک هم بودیم خبر نداشتیم!

 

 

ادامه مطلب>>>

مهندسی فاضلاب یا پزشک میکروارگانیزمها

Microorganism mediciane or wast water engineering

 

در این مقاله سعی شده است نگرشی جدید به علم آب و فاضلاب و جایگاه شرکتها ی آب و فاضلاب داشته باشیم.علم آب و فاضلاب از علومی نو در عرصه ماشینی امروز میباشد که با توجه به کمبودآب در آینده و نیاز روزافزون بشر اهمیت آن بیشتر نمایان گشته است.هر چند در این مقاله بیشتر بحث فاضلاب و تصفیه آن مورد نظر میباشد ولی اهمیت آب در سلامت انسانها بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که درصد بالایی از بیماریها، مستقیم یا غیر مستقیم از آب آلوده میباشد. بحث جمع آوری فاضلاب و همچنین تصفیه آن از دیرباز از زمانی که تمدن پا به عرصه وجود گذاشت در برخی از شهر ها دیده شده که البته در آن زمان با وجود منابع طبیعی و زمین کافی همچنین جمعیت کم در دفع فاضلاب مشکل خاصی وجود نداشت بطوریکه در شهر پاریس در سال 1789 میلادی حدود 36 کیلومتر کانالهای جمع آوری فاضلاب ساخته شد . در شهر لندن بعد از اینکه 25000 نفر در اثر بیماری وبا کشته شدند از سال 1832 تا سال 1848 شبکه زیر زمینی جمع آور ی فاضلاب ساخته شد.

اما امروزه می بینیم دفع فاضلاب نه تنها از جنبه زیست محیطی و بهداشتی بلکه به علل دیگر مثل تغذیه آبهای زیر زمینی . استفاده مجدد از فاضلاب برای کشاورزی و همچنین استخر های پرورش ماهی و حتی مصارف عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

براستی برای رسیدن به اهداف بالا و تصفیه فاضلاب چه عواملی دست اندرکارند تجهیزات و دستگاهها یا نه موجودات زنده و یا هر دو. البته عملکرد موجودات ذره بینی (microorganism) در تصفیه بر اهل فن مشخص شده است که با مصرف آلودگی ها (مواد آلی و...) بعد از مدتی پیر شده ،میمیرند و از لاشه آنها برای تولید کود استفاده میکنند . اینان کارگران اصلی در تصفیه خانه میباشند که از لحظه شروع به کار تا انتها بایستی تحت مراقبتهای ویژه ای باشند تا بتوانند عمل تصفیه را انجام دهند.

 

حال بعد از تاریخچه ذکر شده براستی علم آب و فاضلاب علمی است پزشکی،مهندسی یا روانشناسی برای حل این موضوع به مثالی از ورزش میپردازیم . در ورزش بازیهای مختلفی وجود دارد که دراغلب بازیها یک طرف انسان و طرف دیگر شیئ بیجان میباشد. که نوع حرکت آن کاملا تابع و وابسته به اراده انسان میباشدو همچنین بقیه ورزشها مثل والیبال ،تنیس و.... ولی در برخی ورزشها انسان با یک موجود جاندار سروکار دارد که قوه درک و عقل دارد ،می فهمد و احساس می کند مثل ورزش سوارکاری که سوارکار بایستی اسب را بفهمد و در موقع اسب سواری به حالت موزون بالا و پایین برود و یا بقولی برقصد . چون آنجا احساس 2 موجود با هم تلفیق میگردد.حال با توجه به این مقدمات میتوان مقایسه ای داشت بین علم آب و فاضلاب با سایر علمها. اکثر علمهای مهندسی ما با یک سری میکروارگانیزم ها سروکار داریم که آنها موجودات بسیار هستند ،این موجودات مثل یک نوزاد بسیار حساس هستند و بایستی شرایط برای آنها کاملا مهیا باشد مثلا دما بایستی میزان باشد تا آنها گرما زده یا سرما زده نشوند ، غذای آنها نباید کم یا زیاد شود(نسبتf/m) ، اکسیژن بایستی به اندازه کافی باشد ،مکان زندگی آنها تمیز شود(دفع لجن)و... موارد ذکر شده به طور مختصر و به زبان ساده بایستی در مورد این موجودات که کارگران ما در عمل تصفیه هستند،رعایت شوند. پس بایستی این موجودات را بشناسیم مثل پزشکی در اختیار آنها باشیم تا در صورت مریض شدن آنها شرایط را مطلوب کرده و با اضافه و کم کردن مواد و .... داروی مناسب تزریق شود تا باعث بهبود این موجودات ریز باشد . براستی با تعریفی که از این موجودات شد که بسیار حساس و گاهی حساس تر از انسانها هستند نبایستی پزشکی شبانه روز در اختیار آنها باشد ،نگهداری آنها بعهده کیست؟ در این رابطه نوع جدیدی از علم پزشکی پا به عرصه وجود گذاشت و با تشکیل رشته ای ،افرادی یا بهتر بگوییم پزشکانی را تربیت میکند جهت کمک به این موجودات ،موجوداتی که عمل تصفیه را انجام میدهند که در حقیقت پساب برای برای کشاورزی و یا حافظ محیط زیست میباشند و پسابی با آلودگی بسیار پایین (در حد استاندارد)تولید می کنند . حال با توجه به دنیایی که جنگهای آتی بر سر آب خواهد بود و با توجه به کاهش منابع آب ،تربیت درست چنین افرادی ضروری و حتی مقدم بر پزشکان لازم به نظر نمیرسد؟ زیرا همانطور که گفته شد عامل بسیاری از بیماریها مستقیم یا غیر مستقیم از آب آلوده میباشد . لذا اگر آبی سالم و تصفیه مناسب فاضلاب داشته باشیم ،محیط سالم و به تبع آن انسانهایی سالم خواهیم داشت . حال با توجه به اهمیت موضوع موضوع نبایستی نگرشی جدید به این علم و بانیان این کار(شرکتهای آب و فاضلاب)داشته باشیم؟ آیا حق مطلب را درباره آنها بجا آورده ایم؟ پس دیدگان را بازتر ،سینه ها را فراختر ،و با افتخار بگوییم : شهری سالم ، محیطی آباد و افرادی سالم با MICROORGANISM MEDICIAN

 

تهیه وتنظیم : روح ا... توكلی

 

 

نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه