تبلیغات
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور - دستورالعمل A/RES/63/124 قانون سفره های آب زیرزمینی مرزی توسط مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد
 
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور
کلاس فعال و منسجم


در شصت و سومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل دستورالعمل A/RES/63/124 قانون سفره های آب زیرزمینی در تاریخ 11 دسامبر 2008 به تصویب رسید. این مجمع قدردانی خود را از برنامه بین المللی هیدرولوژی یونسکو (UNESCO IHP) به دلیل همکاری با کمیسیون حقوق بین المللی سازمان ملل (UNILC) در زمینه تهیه مواد این قانون اظهار نمود.  ادامه مطلب....

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران ،در این جلسه همه 19 مواد قانون سفره های آب زیرزمینی مرزی ارایه شده توسط(UNESCO IHP) و (UNILC) به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در تاریخ 11 دسامبر 2008 به تصویب رسید.
این دستورالعمل کشورها را تشویق می کند تا با ارایه تمهیدات مناسب منطقه ای و دوجانبه و نیز در نظر گرفتن تمهیداتی برای پیش نویس این مواد در جهت مدیریت صحیح سفره های آب زیرزمینی مرزی خود اقدام نمایند. این تمهیدات شامل همکاری کشورها در زمینه جلوگیری، کاهش و کنترل آلودگی سفره های آب زیرزمینی مشترک می باشد. به دلیل اهمیت این "منابع غیرمحسوس" از کشورها درخواست می گردد که پیش نویس این مواد را به عنوان پایه و اساسی برای شکل گیری یک کنوانسیون قلمداد نمایند.
از سال 2003 کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل (UNILC) و برنامه بین المللی هیدرولوژی یونسکو (UNESCO IHP) برای تهیه اولین مجموعه مواد قانون سفره های آب زیرزمینی مرزی با همکاری تنگاتنگ با یکدیگر کار می نمایند.حقوقدانان و متخصصان آب‌های زیرزمینی (Hydrogeologists) برای تشکیل یک زبان مشترک در زمینه تنظیم مجموعه جدید قوانین منابع آب با یکدیگر همکاری می نمایند. قانون سفره های آب زیرزمینی مرزی یک گام محکم در جهت تقسیم مسالمت آمیز منابع آب زیرزمینی می‌باشد.
تا به امروز هیچ قانون بین المللی وجود نداشته که بتواند مجموعه کاملی از دستورالعمل‌ها و رهنمودها در زمینه مدیریت پایدار و صلح آمیز سفره های آب زیرزمینی مرزی ارایه دهد. برنامه بین المللی هیدرولوژی یونسکو قبلا 273 سفره آب زیرزمینی مرزی را طبقه بندی نموده که در بعضی از آنها بیش از 2 کشور سهیم می باشند.
علاقه‌مندان جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه و دسترسی به نقشه جهانی سفره های آب زیرزمینی مرزی می توانند به سایت ذیل مراجعه کنند.

 http://www.unesco.org/water/news/transboundary-aquifers.shtml

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران ۱۳۸۷/۱۰/۱۲
۱۰:۰۸
نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه