تبلیغات
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور - waterbars یا واتر استاپ
 
دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور
کلاس فعال و منسجم
شنبه 29 فروردین 1388

سلام...

 از طرف دانشگاه صنعت آب و برق(شهید عباسپور)،بچه های عمرانی(آبفا،سد و ساختمان) برای بازدید از آخرین  مراحل  بهره برداری بزرگ ترین تصفیه خانه    خاور میانه(تصفیه خانه جنوب) روز چهارشنبه مورخ 26/1/88 عازم شدند.

در این بازدید كه یكی از مهم ترین و پركاربرد ترین بازدید های این دانشگاه به شمار می رود،به یكی از پركاربرد ترین ابزار ها برای درز گیری سازه های بتنی برخوردم و برام جالب بود.یه تحقیق مختصری انجام دادم و گفتم توی وبلاگ بذارم تا هم برای خود بچه های آبفا و دیگر بازدید كننده ها(كه جا داره از اینكه مار و تنها نمی ذارن، ازشون تشكر ویژه ه ای كنم)مفید باشه.


شرح

واتراستاپهای تولیدی بر پایه مواد خام پلی ونیل كلراید (
PVC درجه یك) با ضخامت انعطف پذیری و الاستیسیته به همراه افزودنیهای روان كننده و تثبیت كننده در ساخت پروژه‌های صنایع آب و فاضلاب، سدها، استخرها و كانالها جهت جلوگیری از خروج آب و نیز نفوذ آب‌های تحت الارضی و زیرزمینی به داخل سازه بكار می‌رود. این نوار براساس نیاز سازه در دو مورد درزهای انبساطی (EXPANSION) و اجرایی (CONS TRACTION) در تیپهای OM, OF, EF, O, E, U, K, L, EM, در سایزهای مختلف تولید می‌شود.

موارد مصرف

در درزهای سازه‌های بتنی كه در معرض فشارهای هیدرواستاتیكی و در تماس مستقیم آب و مایعات قرار دارند بكار می‌رود مانند استخرهای شنا، منابع آب زمینی، فاضلاب‌ها، تونل، سد، كانالهای آبرسانی و انواع فوندانسیون‌ها

خصوصیات ویژه

عامل بازدارنده عبور و نفوذ مایعات از محل اتصال بتن و مقاوم در برابر اسیدها و مواد قلیایی.
واتراستاپ تیپ O (حفره‌دار) جهت استفاده در درزهای انبساط و انقباظ بكار رفته و به لحاظ حفره‌ میانی واتراستاپ و قابلیت تغییر شكل زیاد مانع عبور آب در اثر جابجایی درزها شده و در برابر فشار هیدرولیكی و نیز جابجایی طولی و كششی و انقباضی مقاوم می‌باشد.
واتراستاپ تیپ E (تخت) جهت درزهای ساختانی بكار برده می‌شود و وظیفه این نوع تیپ‌ها در درزهای اجرایی، حفظ ممانعت از عبور آب درون درزها می‌باشد.
واتراستاپ تیپ EF (تخت پشت صاف) برای درزهای اجرایی كف بكار می‌رود.
واتراستاپ تیپ OF (حفره‌دار پشت صاف) بای درزهای انبساطی در كف بكار می‌رود.
واتراستاپ تیپ EM (دمبلی بدون حفره) برای درزهای اجریی با فشار استاتیكی بالا.
واتراستاپ تیپ OM (دمبلی با حفره) برای درزهای انبساطی با فشار بالا.
واتراستاپ تیپ‌های K, L, V جهت گوشه‌های بتن بكار می‌رود.

نحوه استفاده و نكات ضروری

جهت نصب واتراستاپ دقت شود كه این نوار در وسط بتن قرار گیرد و برای مهار و نگهداری نوار در محل از بست، گیره، سیم و مفتول استفاده نمائید دقت شود بتن را به آرامی ریخته تا واتراستاپ از محل نصب جدا نشود. واتراستاپ در مقابل هرگونه روغن و آلودگی و اشعه
UV محافظت شود. عرض واتراستاپ نباید از ضخامت بتن بیشتر و فاصله از سطح بتن تا واتراستاپ نباید كمتر از نصف عرض واتراستاپ باشد. عرض واتراستاپ حداقل شش برابر بزرگتر از سایز دانه‌بندی شن انتخاب گردد.

نحوه اتصال دو قطعه واتراستاپ

اتصالات دو سر واتراستاپ قاعدتاً بصورت دو راه، سه راه و چهار راه و نیز به صورت عمودی و افقی قابل اتصال می‌باشند. استفاده از این اتصالات ضمن این كه ضریب اطمینان برای اب‌بندی را بالا برده، جوش دادن دو سر واتراستاپ را نیز به خوبی انجام می‌دهد برای اتصال دو سر واتراستاپ به دو صورت می‌توان عمل كرد:
به كمك دستگاه هویه دو سر واتراستاپ را گرم كرده تا به حالت مذاب درآید سپس دو سر واتراستاپ را بر روی یكدیگر قرار می‌دهیم تا اتصال انجام شود كه پس از سرد شدن به صورت یكپارچه درمی‌آید.
به وسیله چسبهای صنعتی كه برای اتصال PVC نرم مناسب می‌باشد اتصال دو سر واتراستاپ صورت می‌گیرد، بدین ترتیب كه تقریباً 30 سانتی‌متر از دو سر واتراستاپ به صورت اورلب بر روی هم قرار داده و میان آنها را از چسب مورد نظر آغشته كرده و تحت فشار قرار می دهند تا كاملاً یكدیگر را جذب نمایند.

مشخصات فیزیكی وشیمیائی :

ـ جنس : P.V.C                              

ـ رنگ : نارنجی

ـ وزن مخصوص :  g/Cm3 3/1        

ـ  ازدیاد طول : 497%

ـ مقاومت كششی :  Mpa 6/14        

ـ سختی : Shore A 71

 

مقاطع واتراستاپ بهکار

واتراستاپهای ذیل درعرضهای 15، 18،20،22،24،28،30و32سانتیمتر قابل عرضه می باشد.

O3                                                      E4

 

  O6                                                    E3

 

Of                                                      EF

 

  OM3                                                EM2

نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه