دانشجویان رشته عمران - آبفای دانشگاه عباسپور
کلاس فعال و منسجم
شنبه 30 آذر 1387
یه پست علمی که در دو بخش توسط گروه یاران زمین تهیه شده که امروز بخش اول و در آینده نزدیک بخش دوم در دسترس شما دوستان خواهد بود.

ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات علمی، 
برچسب ها :

 

دانشجوی مرکز آموزش عالی علمی - کاربردی کیش گفت: دستگاه محافظ آب با هدف صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفتن آن ساخته ام که این اختراع در پنجم شهریورماه سال جاری به شماره 52047 به ثبت رسیده است.......ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
کنفرانس و نمایشگاه گندزدایی آب در سال 2009 برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
یک مخترع شهر بابکی موفق به اختراع سیستم "تقطیر موجی" به منظور تهیه آب شیرین از دریا شد........

ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
پنجشنبه 28 آذر 1387

تصویر

دید کلی

میکروارگانیسمها موجودات فعالی هستند که از زیستگاه خود به رشد و نمو و اعمال متابولیسمی مشغولند به بیان ساده‌تر میکروبها ماشینهایی متابولیسمی هستند با توانایی تکثیر فوق‌العاده زیاد رشد میکروبها ممکن است برای ما گاه سودمند و زمانی زیانبار باشد. تولید موادی که در شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند یکی از نتایج سودمند رشد میکروبی است.

سایر مواد مفیدی نیز که از میکروبها بدست می‌آیند در تهیه و تولید مواد غذایی ، آشامیدنی ، الکلی ، استون و اسید سیتریک بکار گرفته می‌شوند. رشد میکروبها در یک محیط مشخص تابع قوانین معینی است که مطالعه آن امکان بررسی و پژوهش درباره صفحات گوناگونی از قبیل ویژگیهای فیزیولوژیک را میسر می‌سازد. توانایی ما در کنترل بیماریهای عفونی بستگی تام به آگاهی ما از چگونگی رشد و تکثیر باکتریها دارد.

انواع تولید مثل

تقسیم مستقیم

تولید مثل جنسی به روش دو نیم شدن یکی از خصوصیات بارز باکتریهاست. در این حالت باکتریها در محیط مناسب ، مواد مورد نیاز را جذب و قسمتی از آن را به پروتوپلاسم تبدیل می‌کنند و در نتیجه بر حجم باکتری افزوده می‌شود. وقتی رشد باکتری به حد معینی رسید پروتوپلاسم آن بر اثر پیدایش دیواره‌ای عرضی در قسمت میانی به دو قسمت تقسیم می‌شود و یک باکتری به دو باکتری تبدیل می‌گردد.تصویر

آمیختگی

نوع ویژه‌ای از تولید مثل جنسی است در اینگونه تولید مثل ، دو باکتری مجاور هم قرار می‌گیرند و یکی از آنها که ماده ارثی (DNA) را به دیگری می‌دهد، نر و دیگری که ماده ارثی را دریافت می‌کند. ماده به شمار می‌آید.

جوانه زدن

برخی از باکتریها به روش جوانه زدن تکثیر می‌یابند جوانه‌ها ابتدا به صورت زائده چسبیده به باکتری ظاهر می‌شوند و تدریجا بزرگ شده و از با کتری اصلی جدا می‌گردند.

سایر روشها

روش دیگر تولید مثل که در برخی از باکتریها نظیر اکتینومیستها مشاهده می‌شود که باکتری به صورت رشته‌ای دراز درمی‌آید، سپس این رشته قطعه قطعه شده و هر قطعه در نتیجه رشد تدریجی به یک باکتری حاصل تبدیل می‌شود.

شرایط رشد و تکثیر

رشد باکتریها و سایر میکروارگانیسمها به شرایط مناسب فیزیکی و شیمیایی و وجود مواد غذایی نیاز دارد. این شرایط بر حسب نوع ارگانیسمها متفاوت‌اند. این نیازها عبارتند از رطوبت ، انرژی و منابع کربن و عناصر اساسی.

عناصر اساسی

تمام یاخته‌ها علاوه بر کربن به ذخایر هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، فسفر و گوگرد نیاز دارند. و عواملی محیطی که بر بقا و رشد آنها تاثیر می‌گذارند عبارتند از : دما ، اسیدیته (PH) ، اکسیژن ، فشار اسمزی ، کشش سطحی و فشار هیدروستاتیکی. باکتریها برحسب محدوده‌ای از دما که بهترین رشد را در آن دارند به سه گروه گرما دوستها که دمای بهینه بدن آنها40ċ است و فرونیل که دمای 20 تا 40 را ترجیح می دهند و سرما دوستها که دمای بین 7 تا 20 قادر به زندگی هستند. دمای پایین باعث کندی رشد می‌شود.

باکتریها ، محیطهایی را که اندکی قلیایی باشد ترجیح می دهند. مثلا PH مناسب برای رشد باکتری اشرشیاکلی 4.5 تا 8 است اما بعضی از باکتریها PH های کاملا قلیایی یا کاملا اسیدی را بخوبی تحمل می‌کنند. بدن انسان متشکل از محیطهای گوناگونی با PH های متفاوت است. اکثر میکروارگانیسمها قادر به تحمل PH بسیار اسیدی معده انسان نیستند و فقط آن دسته از بیماریزا که قدرت تحمل چنین محیطی اسیدی را به مدت طولانی دارند و می‌توانند باعث عفونتهای گوارشی شوند. در مورد پوست بدن انسان نیز اسیدیته ، عامل محافظی در برابر عفونت به شمار می‌رود.تصویر

رشد تصاعدی و زمان تقسیم

تکثیر باکتریها از راه تقسیم دوتایی صورت می‌گیرد و چگونگی افزایش آنها تابع تصاعد هندسی است، بدین معنی که یاخته ابتدا به دو و سپس به چهار قسمت و هشت و ... تقسیم می‌شود و بدین سان تعداد یاخته‌ها با سرعت شگفت آوری افزایش می‌یابد. بنابراین هر نسل دو برابر تعداد یاخته‌های نسل پیشین را دارا است و به هنگام رشد فعال ، نرخ افزایش جمعیت میکروبی به صورت نمایی است شماره باکتریها در هر مقطعی از زمان بستگی به تعداد اولیه جمعیت و شماره نسلهای بوجود آمده دارد و این رابطه با فرمول روبرو نمایش داده می شود.


Bf = Bi x 2n

Bf = شماره نهایی باکتریها Bi = تعدا اولیه جمعیت و n شماره تعداد نسلهاست. طول زمانی را که تعداد جمعیت دو برابر می‌شود، زمان مضاعف شدن گویند. تعیین زمان مضاعف با استفاده از فرمول روبرو صورت می‌گیرد.


(G = t / 3.3log2(b/B

G = زمان مضاعف شدن ، t = طول زمانی که شماره باخته از نقطه B مرحله لگاریتمی به نقطه b می‌رسد. B = جمعیت اولیه ، b = جمعیت پس از زمان log2t بر مبنای log10 محاسبه می‌شود. 3.3 عامل تبدیل log2 به log10 است. زمان مضاعف شدن معمولا تحت شرایط ثابت فیزیکی و شیمیایی برای هر ارگانیسمی ثابت است. بطور نظری میکروارگانیسمی با زمان مضاعف شدن برابر 30 دقیقه ، طی 24 ساعت می‌تواند 248 یاخته بوجود آورد.

رشد لگاریتمی میکروبها تا هنگامی ادامه خواهد یافت که مواد غذایی در محیط وجود داشته باشد و از تجمع مواد زاید و سمی حاصل از متابولیسم به گونه‌ای جلوگیری دارد. در صورت برقرار نبودن شرایط فوق میزان رشد روبه کاهش می‌نهد و شاهد منحنی رشدی خواهیم بود که از چهار مرحله لگ ، لگاریتیمی ، رکورد (سکون) مرگ (نسبتی) تشکیل شده است نظیر مورد کشتهای پهن.
نوع مطلب :
برچسب ها :

 

 

عید سعید غدیر بر تمامی مسلمانان مبارک باد.

       

                                                            دانشجویان آبفا 87

نوع مطلب : عمومی، همکلاسی ها ...، اخبار، 
برچسب ها :
یکشنبه 24 آذر 1387

 

سلامی پر انرژی!!!چرا؟؟؟

پس از کلی فکر و تلاش و استفاده از وقت کلاس، لوگوی بچه های آبفا 87  طراحی و امروز به بهره برداری و نصب و ثبت خواهد رسید.این لوگو که در مسابقه نقاشی love line هم کشیده شده بود(هر چند بعضیا خرابش کردند!!!!)از این لحظه به بعد معرف بچه های آبفا 87 خواهد بود و هر گونه  فعالیتی در هر کجا که از بچه های آبفا بخواد سر بزنه  باید حاوی این لوگو باشه

(پس در حفظ و نگهداری آن کوشا باشین..... ).

احتمالا در رنگ آمیزی و ...تغییراتی جزئی خواهیم داد،اما شالوده لوگو همین لوگویی خواهد بود که در ادامه مطلب خواهید دید.......نظرات شما حتما در بهبود لوگو تاثیرگذار خواهد بود.

 

                                                                                  با تشکر،گروه وبلاگ نویس آبفا 87

 

 ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، همکلاسی ها ...، اخبار، 
برچسب ها :

گفتم برای اینکه بهتر بتونین در نظر سنجی شرکت کنین خوبه که اول

رشته های ارشد رو خوب بشناسین

لطفا یه سری به ادامه مطلب بزنیدادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

با سلام....

در پی هدفمند نمودن  موضوعات وبلاگ، گروه وبلاگ نویس، نظر بر این دارد که عزیزان و دوستان (اعم از هم رشته ای ها ، هم دانشگاهی ها و .....)  موضوعات  دلخواه یا مطالب درخواستی خود را در قسمت نظرات این پست ارسال کنند،تا عزیزان وبلاگ نویس درصدد برآورده کردن تقاضای عزیزان برآیند.

در ضمن،دو وبلاگ آبفا رو در دامین جدید به ثبت رسوندم که آدرس آنها به شرح ذیل می باشد،از این  آدرسها هم برای دسترسی به وبلاگ می توانید استفاده کنید.


 دامین

 نام دامین

 www.abfa87.snm.ir

و بلاگ علمی آبفا

 www.abfa87.dom.ir

 وبلاگ علمی آبفا

 www.abfa87.mee.ir

و بلاگ علمی آبفا

 www.afba78.snm.ir

 وبلاگ آزاد آبفا87


     

                                                 با تشکر،گروه وبلاگ نویس آبفا 87

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

وزارت نیرو تعهد داده است، انتقال آب کارون در صورتی انجام می‌شود که احداث پنج سد در استان به پایان برسد. چنین کاری از سوی وزارتخانه نیرو، غیرفنی است. تاکنون نمایندگان مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، نسبت به انتقال آب از کارون، در حالی که خود مردم این استان با مشکلات کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، به شدت اعتراض کرده‌اند....ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو در بازدید از تونل فاضلاب روی شرق و تصفیه‌خانه جنوب تهران، این طرح‌ها را از پروژه‌های برگزیده در سطح خاورمیانه عنوان کرد.....ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
دوشنبه 18 آذر 1387

عید سعید قربان بر همه شما عزیزان مبارک

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

    به گزارش روابط عمومی شركت فاضلاب تهران به علت بافت سنگی زمین های منطقه صاحبقرانیه و غیر قابل نفوذ بودن چاه ها و به علت اینكه در گذشته هنوز آب شهری به منطقه نرسیده بود و اهالی آن منطقه از آب چاه برای مصارف خود استفاده می كردند توسط بخش خصوصی با مشاركت بانك عمران وقت در سال 1331 توسط شركت IBAK این تصفیه خانه طراحی گردید و در سال 1332 توسط شركت هیدرولیك اجرای آن شروع شد و در سال 1334 به بهره برداری رسید و در سال 1350 این تصفیه خانه به سازمان آب منطقه ای تحویل گردید....ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
دوشنبه 18 آذر 1387

دیدم بچه ها خیلی کنجکاو هستن که یاردانگ چیه به همین دلیل این پست رو گذاشتم

لطفا به ادامه مطلب بریدادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

سلام.......

خبر اینکه از طرف بسیج دانشگاه؛به من و محسن یه فعالیت محول شد که اونم زدن یه وبلاگ برای بسیج بود.من و محسن هم که با کمال میل قبول کردیم؛و از همین الان این وبلاگ پذیرای تمامی دانشجویان عزیز می باشد.آدرس وبلاگ به شرح ذیل است:

http://basij-pwut.blogsky.com

منتظر بازدید و نظرات شما عزیزان هستیم ،منتظرمان باشید.

                                                                                                        یاحق

نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

نظر سنجی جدید در وبلاگ قرار داده شده از بازدید كنندگان خواهشمند است نظر بدن!!!

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

برای اینکه جو وبلاگ از بحث دعوا و جدل خارج کنم گفتم بهترین راه اینه که بیام به همه این روز رو تبریک بگم

پس

روز همگی مبارک

  

نوع مطلب : عمومی، همکلاسی ها ...، 
برچسب ها :

خشکسالی و اثرات ناشی از آن از معضلاتی است که دامن‌گیر کشور عزیزمان ایران شده است و حفظ و حراست از منابع آب در دسترس یکی از وظایفی است که بر عهده تک تک افراد جامعه نهاده می‌شود... به خصوص بچه های آبفا...اونم ورودی های 87.......

 

روی ادامه مطلب کلیک کن تا ببینی دنیا از چه قراره؟ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

احتمال کمبود بارش در استان تهران،ما مردنی هستیم...ما دیگه میمیریم...دیگه آب نیست......دیگه دنیا معنی نداره...دیگه آبفا به چه درد میخوره؟؟؟؟

نه اما جدا از شوخی اینم یه خبر مهمه،شاید در مصرف آب صرفه جویی کنیم،نه؟

 

.روی ادامه مطلب کنید.ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

سایت شركت آب و فاضلاب گیلان رو میذارم، حتما برین ببینین! پروژه های توپی (!!) توشه!!

اگه دوست داشتین یه سری به قسمت معرفی شركت بعدشم معرفی مدیران بزنین!! یكی از فامیلامونو می بیینین!!  البته نمی خواستم بگم پارتی دارم!

سایت شركت آب و فاضلاب شهری استان گیلان

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

لیست آدرس ها و رؤسای آب و فاضلاب كل كشور رو می تونین با كلیك كردن روی اینجا ببینین، شاید تا چند وقت دیگه نیاز داشته باشیم

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

این هم پروژه های در دست انجام!!! انشاا... چند سال دیگه خودمون از عوامل اجراییش باشیم!

برای دیدن اینجا كلیك كنین

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
بابا چه دمو دستگاهیه این آب و فاضلاب!!!  تاریخچه هم داره! تو ادامه مطلب بخونینش

ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات متفرقه، 
برچسب ها :

سلام....گفتم ما که تو  هفتمین کنفرانس هیدرولیک نبودیم...یه چکیده از اونو واستون بذارم ، حد اقل بدونیم چی گذشت تو دانشگاهمون...ان شاءالله در سالهای آتی خودمون نه تنها توش شرکت میکنیم...به امید خدا خودمون هم در برگزاریش همکاری می کنیم...به امید آن روز..

روی ادامه مطلب کلیک کنید.....

فکر کنم با این پستهایی که گذاشتم...دوستان نظرشون برگرده و بهمون کمکار نگویند......ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
مدیرعامل آبفای استان اصفهان باردیگر بر تعامل مدیران با کارکنان ، مستندسازی طرح ها و اطلاع رسانی درخصوص بخشنامه ها تأکید کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل ازسایت خبری وزارت نیرو ، سیدمحمدرضا فخرایی با بیان این مطلب تصریح کرد :  هرقسمت باید فعالیت های خود را به صورت گزارش همراه با عکس و تصویر لازم به صورت مستند درآورد تا قابل ارایه به مراجع ذیصلاح باشد .
وی بر اطلاع رسانی بیشتر به همکاران درخصوص بخشنامه ها و دستورالعمل های جدید و همچنین اطلاع رسانی به شهروندان درمورد راههای پیشگیری از یخ زدگی کنتورها تأکید کرد . 
گفتنی است  در این جلسه ، انتخابات کمیته های طبقه بندی مشاغل و انضباط کار نیز برگزار شد

سایت خبری وزارت نیرو ۱۳۸۷/۰۹/۰۴
۰۹:۵۹
نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

گروهی از شیمی‌دانان دانشگاه رایس، روش جدیدی را برای تولید نانومیله‌های طلایی بسیار خالص کشف کرده‌اند. این مواد، نانوذراتِ عصاشکل بسیار کوچکی هستند و هم‌اکنون کاربردهایشان(تشخیص بیماری و ارتقای پرده‌های نمایش الکترونیکی) در بسیاری از آزمایشگاه‌ها در سطح دنیا، در دست بررسی است.....

بقیه در ادامه مطلب....ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :

این دستگاه با مکش هوای مرطوب و عبور دادن آن از میان فیلتری مخصوص، هوا را سرد کرده و آن را به قطرات آب تبدیل می کند.


 محققان موفق به تولید دستگاهی شده اند که قادر است با عبور دادن جریان هوا از میان فیلتر های مخصوص خود آب آشامیدنی تولید کند.

گروهی از محققان کانادایی شرکت Element Four  ابزاری را به نام" آسیاب" تولید کرده اند که می تواند از منبعی بزرگ و در جریان به نام هوا، آب تولید کند.

این دستگاه با مکش هوای مرطوب و عبور دادن آن از میان فیلتری مخصوص، هوا را سرد کرده و آن را به قطرات آب تبدیل می کند. آسیاب توانایی تولید روزانه 12 لیتر آب را داشته که این میزان در روزهای طوفانی و با افزایش میزان رطوبت هوا افزایش می یابد.

به گفته دانشمندان استفاده از این دستگاه علاوه بر اینکه می تواند تولید آب را در کشورهای در حال توسعه افزایش دهد، در عین حال می تواند به عنوان راه حلی موثر برای تامین آب میلیونها انسان که روزانه در سرتاسر جهان با کم آبی مواجه هستند مورد استفاده قرار گیرد.

میزان انرژی مورد نیاز دستگاه "آسیاب" برابر مصرف انرژی الکتریکی سه لامپ معمولی بوده و می تواند افراد را از سیستم تولید آب شهری که همواره دچار مشکلات و هزینه های متفاوت است، رها سازد.
 پهنای این دستگاه 91 سانتیمتر بوده و گروه تولید کننده این دستگاه قیمت آن را در حدود 80 دلار تخمین زده اند. در عین حال هزینه تولید یک لیتر آب در این دستگاه 20 پنس اعلام شده است

نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرد: مراحل اماده سازی واگذاری شرکت های اب و فاضلاب شهری و روستایی به بخش خصوصی در حال انجام است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ،مجید نامجو عصر جمعه در غرفه ایرنا در نمایشگاه مطبوعات در یک گفت وگوی اختصاصی اظهار داشت : برای انجام این مهم و رغبت بخش خصوصی لازم است که مسئله قیمت حل شود .
وی با بیان اینکه کار واگذاری شرکت های اب و فاضلاب در راستای سیاست های اصل 44 انجام خواهد شد افزود: از میان 30 شرکت اب و فاضلاب در سراسر کشور 11 شهر که در بررسی های انجام شده به مرحله خودکفایی در هزینه و درآمد نزدیک هستند در اولویت واگذاری قرار دارند.
به گفته وی شرکت های مذکور در یک فرایند دو ساله آماده سازی و در سال های آینده بتدریج واگذاری خواهند شد.

ایرنا ۱۳۸۷/۰۹/۰۲
۱۱:۳۳
نوع مطلب : عمومی، اخبار، 
برچسب ها :


( کل صفحات : 2 )    1   2   


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic